DOTA 2 South East Asia

MDL Disneyland® Paris Major 2019

MDL will be hosting their first tournament outside of China ever, and what a venue to pick for this occasion: together with the Disneyland Paris Event Group, MDL presents the MDL Disneyland Paris Major, the fourth Major of the 2018-19 Dota Pro Circuit.

At the beginning of May 2019, 16 of the world’s best DotA 2 teams will come to Disneyland Paris outside of downtown Paris, France, to secure their portion of the $1,000,000 USD prize pool and the invaluable DPC points to qualify for The International 2019.

It also marks the first DotA 2 Major held in France as well as the first E-Sports event in any game hosted by Disney Parks and Resorts since Disneyland Paris hosted ESWC 2010.

Prizes:

Placing Prizes Winner
$350,000 + 4,950 DPC Pts  
$170,000 + 3,000 DPC Pts
$100,000 + 2,100 DPC Pts
$80,000 + 1,350 DPC Pts

$60,000 + 900 DPC Pts

$40,000 + 450 DPC Pts  

$15,000 + 150 DPC Pts    

$10,000 + 75 DPC Pts    

Bracket:

Group Stage:

Date:

  • 4th – 12th May 2019

Venue:

  • Disneyland Paris (Disney’s Newport Bay Club Hotel & Disney Events Arena), Paris (Marne-la-Vallée)

Participating Teams:


Team Secret
(Europe)

Team Liquid
(Europe)
 
OG
(Europe)

Virtus.pro
(CIS)

Team Empire
(CIS)

Keen Gaming
(China)

PSG.LGD
(China)

Vici Gaming
China

Fnatic
SEA

Mineski
SEA

paiN Gaming
(South America)

Chaos Esports Club
(South America)
 
Evil Geniuses
(North America)

compLexity Gaming
(North America)

TEAM TEAM
(North America)

Ninja In Pajamas
Dota Pit Minor

Qualifiers:

North America Main Qualifier Format:

  • Qualifier and invites
    • Eight Teams:
      • Four invites
      • Four teams from two open qualifiers

Group Stage

    • Two GSL groups of four teams each
    • Top two teams advance to the Upper Bracket of the playoffs
    • 3rd placed teams advance to the Lower Bracket
    • Bottom teams from either group are eliminated
Group A
 Evil Geniuses 2-0 4-0
 compLexity Gaming 2-1 4-2
 TEAM TEAM 1-2 2-4
 Gorillaz-Pride 0-2 0-4
Group B
 Forward Gaming 2-0 4-1
 J.Storm 2-1 5-2
 Team Xolotl 1-2 2-4
 Vega Academy 0-2 0-4
 Group A Winner
 31/3 01:00am Evil Geniuses 2-0  gg and gg Evil Geniuses
 31/3 01:00am TEAM TEAM 0-2  compLexity Gaming compLexity Gaming
 31/3 03:30am Evil Geniuses 2-0  compLexity Gaming Evil Geniuses
 31/3 03:30am gg and gg 0-2  TEAM TEAM TEAM TEAM
 31/3 06:30am compLexity Gaming 2-0  TEAM TEAM compLexity Gaming
Group B Winner
 31/3 01:00am J.Storm 2-0  Team Xolotl J.Storm
 31/3 01:00am Forward Gaming 2-0  Vega Academy Forward Gaming
 31/3 03:30am J.Storm 1-2  Forward Gaming Forward Gaming
 31/3 03:30am Team Xolotl 2-0  Vega Academy Team Xolotl
 31/3 07:30am J.Storm 2-0  Team Xolotl J.Storm

Playoffs:

  • Six teams play in a double-elimination bracket
  • All matches are played in a Bo3
  • Three teams qualifies to MDL Disneyland® Paris Major

South America Main Qualifier Format:

  • Qualifier and invites
    • Eight Teams:
      • Four invites
      • Four teams from two open qualifiers

Group Stage

    • Two GSL groups of four teams each
    • Top two teams advance to the Upper Bracket of the playoffs
    • 3rd placed teams advance to the Lower Bracket
    • Bottom teams from either group are eliminated
Group A
 Chaos Esports Club 2-0 4-1
 Thunder Predator 2-1 5-2
 Gorillaz-Pride 1-2 2-4
 Pacific eSports 0-2 0-4
Group B
 Butterfly Effec 2-0 4-2
 Infamous 2-1 5-2
 Demolition Boys 1-2 4-4
 SG e-sports 0-2 2-4
 Group A Winner
 29/3 00:00am Chaos Esports Club 2-0  Pacific eSports Chaos Esports Club
 29/3 00:00am Thunder Predator 2-0  Gorillaz-Pride Thunder Predator
 29/3 02:30am Chaos Esports Club 2-1  paiN X Chaos Esports Club
 29/3 02:55am Pacific eSports 0-2  Gorillaz-Pride Gorillaz-Pride
 29/3 05:30am Thunder Predator 2-0  Gorillaz-Pride Thunder Predator
Group B Winner
 29/3 00:00am Infamous 2-1  SG e-sports Infamous
 29/3 00:00am Demolition Boys 1-2  Butterfly Effec Butterfly Effec
 29/3 03:40am Infamous 1-2  Butterfly Effec Butterfly Effec
 29/3 03:40am SG e-sports 1-2  Demolition Boys Demolition Boys
 29/3 07:30am Infamous 2-1  Demolition Boys Infamous

Playoffs:

  • Six teams play in a double-elimination bracket
  • All matches are played in a Bo3
  • Two teams qualifies to MDL Disneyland® Paris Major

Southeast Asia Main Qualifier Format:

  • Qualifier and invites
    • Eight Teams:
      • Four invites
      • Four teams from two open qualifiers
  • Group Stage

    • Two GSL groups of four teams each
    • Top two teams advance to the Upper Bracket of the playoffs
    • 3rd placed teams advance to the Lower Bracket
    • Bottom teams from either group are eliminated
Group A
 Fnatic 2-0 4-0
 Neon Esports 2-1 4-3
 Thunder Predator 1-2 3-5
 WarriorsGaming.Unity 0-2 1-4
Group B
 TNC Predator 2-0 4-0
 Braxstone 2-1 4-2
 EVOS Esports 1-2 2-5
 Tigers 0-2 1-4
 Group A Winner
 30/3 1:00pm Fnatic 2-0  WarriorsGaming.Unity Fnatic
 30/3 1:00pm BOOM ID 1-2  Neon Esports Neon Esports
 30/3 5:00pm Fnatic 2-0  Neon Esports Fnatic
 30/3 5:00pm arriorsGaming.Unity 1-2  BOOM ID BOOM ID
 30/3 8:30pm Neon Esports 2-0  BOOM ID Neon Esports
Group B Winner
 30/3 1:00pm Mineski 2-0  Tigers Mineski
 30/3 1:00pm EVOS Esports 0-2  TNC Predator TNC Predator
 30/3 3:30pm Mineski 0-2  TNC Predator TNC Predator
 30/3 3:45pm Tigers 1-2  EVOS Esports EVOS Esports
 30/3 7:30pm Mineski 2-0  EVOS Esports Mineski

Playoffs:

  • Six teams play in a double-elimination bracket
  • All matches are played in a Bo3
  • Two teams qualifies to MDL Disneyland® Paris Major

Europe Main Qualifier Format:

  • Qualifier and invites
    • Eight Teams:
      • Four invites
      • Four teams from two open qualifiers
  • Group Stage

    • Two GSL groups of four teams each
    • Top two teams advance to the Upper Bracket of the playoffs
    • 3rd placed teams advance to the Lower Bracket
    • Bottom teams from either group are eliminated
Group A
 Team Secret 2-0 4-0
 OG 2-1 4-3
 The Final Tribe 1-2 3-5
 SexyAsF 0-2 1-4
Group B
 Team Liquid 2-0 4-2
 Ninjas in Pyjamas 2-1 5-3
 Alliance 1-2 3-4
 Goblin Legs 0-2 1-4
 Group A Winner
 28/3 08:00pm Team Secret 2-0  The Final Tribe Team Secret
 28/3 08:00pm OG 2-0  SexyAsF OG
 28/3 10:15pm Team Secret 2-0  OG Team Secret
 28/3 10:15pm The Final Tribe 2-1  SexyAsF The Final Tribe
 29/3 02:20am OG 2-1  The Final Tribe OG
Group B Winner
 28/3 08:00pm Team Liquid 2-1  Alliance Team Liquid
 28/3 08:00pm Ninjas in Pyjamas 2-1  Goblin Legs Ninjas in Pyjamas
 28/3 11:30pm Team Liquid 2-1  Ninjas in Pyjamas Team Liquid
 28/3 11:30pm Alliance 2-0  Goblin Legs Alliance
 29/3 02:40am Ninjas in Pyjamas 2-0  Alliance Ninjas in Pyjamas

Playoffs:

  • Six teams play in a double-elimination bracket
  • All matches are played in a Bo3
  • Three teams qualifies to MDL Disneyland® Paris Major

CIS Main Qualifier Format:

  • Qualifier and invites
    • Eight Teams:
      • Four invites
      • Four teams from two open qualifiers
  • Group Stage

    • Two GSL groups of four teams each
    • Top two teams advance to the Upper Bracket of the playoffs
    • 3rd placed teams advance to the Lower Bracket
    • Bottom teams from either group are eliminated
Group A
 Virtus.pro 2-0 4-0
 Infamous 2-1 4-3
 Old but Gold 1-2 3-5
 CoM19SpadaNJI 0-2 1-4
Group B
 Natus Vincere 2-0 4-1
 Gambit Esports 2-1 5-2
 Uvajenie 1-2 3-5
 Astini777 0-2 0-4
 Group A Winner
 28/3 06:00pm Virtus.pro 2-0  CoM19SpadaNJI Virtus.pro
 28/3 06:00pm Old but Gold 1-2  Team Empire Team Empire
 28/3 09:30pm Virtus.pro 2-0  Team Empire Virtus.pro
 28/3 09:30pm CoM19SpadaNJI 1-2  Old but Gold Old but Gold
 29/3 00:30am Team Empire 2-0  Old but Gold Team Empire
Group B Winner
 28/3 06:00pm Gambit Esports 1-2  Uvajenie Uvajenie
 28/3 06:00pm Natus Vincere 2-0  FlyToMoon Natus Vincere
 28/3 09.15pm Uvajenie 1-2  Natus Vincere Natus Vincere
 28/3 09.15pm Gambit Esports 2-0  FlyToMoon Gambit Esports
 29/3 00:30am Uvajenie 0-2  Gambit Esports Gambit Esports

Playoffs:

  • Six teams play in a double-elimination bracket
  • All matches are played in a Bo3
  • Two teams qualifies to MDL Disneyland® Paris Major

China Main Qualifier Format:

  • Qualifier and invites
    • Eight Teams:
      • Four invites
      • Four teams from two open qualifiers
  • Group Stage

    • Two GSL groups of four teams each
    • Top two teams advance to the Upper Bracket of the playoffs
    • 3rd placed teams advance to the Lower Bracket
    • Bottom teams from either group are eliminated
Group A
 Vici Gaming 2-0 4-1
 Newbee 2-1 4-2
 EHOME 1-2 2-4
 Team Sincere 0-2 1-4
Group B
 PSG.LGD 2-0 4-2
 Keen Gaming 2-1 5-4
 Royal 1-2 4-5
 Royal Never Give Up 0-2 2-4
 Group A Winner
 30/3 01:00pm Vici Gaming 2-1  Team Sincere Vici Gaming
 30/3 01:00pm EHOME 0-2  Newbee Newbee
 30/3 03:30pm Vici Gaming 2-0  Newbee Vici Gaming
 30/3 03:30pm Team Sincere 0-2  EHOME EHOME
 30/3 06:00pm Newbee 2-0  EHOME Newbee
Group B Winner
 30/3 01:00pm PSG.LGD 2-1  Royal Never Give Up PSG.LGD
 30/3 01:00pm Keen Gaming 1-2  Royal Royal
 30/3 04:15pm PSG.LGD 2-1  Royal PSG.LGD
 30/3 04:15pm Royal Never Give Up 1-2  Keen Gaming Keen Gaming
 30/3 07:50pm Royal 1-2  Keen Gaming Keen Gaming

Playoffs:

  • Six teams play in a double-elimination bracket
  • All matches are played in a Bo3
  • Three teams qualifies to MDL Disneyland® Paris Major

Source:

 Sponsored by:
   


The organizer reserve the rights to modify or change the content of this document without any prior notice
Participants join the event on their own discretion. Any dispute please contact the organizer.