DOTA 2 South East Asia

Indonesia e-Sports Super League 2014 Season 2

Results:

Zero Latitude



AGKD


Joe Elite Team


Neos Lex

Bracket:

Jadwal Pertandingan:

Sabtu, 17 Mei 2014

  • 11:00 – 12:15 A,B,C,D
  • 12:15 – 13:00 Makan Siang Bersama
  • 13:00 – 14:15 E,F,J,K
  • 14:15 – 15:30 L,M
  • 15:30 – 16:45 G,N

Minggu, 18 Mei 2014

  • 11:00 – 12:15 O
  • 12:15 – 13:00 Makan Siang Bersama
  • 13:00 – 14:15 H
  • 14:15 – 15:30 I

Semua Team Wajib Hadir jam 10 Pagi di lokasi untuk pembagian Kaos,Gaming Bag, dan Foto Bersama

Bracket akan di shuffle sebelum di mulainya jam pertandingan

Grand Final:

  • Date: 17th – 18th May 2014
  • Venue: Hi-Tech Mall Surabaya @Surabaya Gamescom 2014

Prizes:

Qualifiers:

Results:



Catalyst Elite


Nitro BKB48


The Prime

Bracket:

Schedule :

Day 1
11:00 – 12:15 A,B,C
12:15 – 13:30 D,E,F
13:30 – 14:45 G,H,I
14:45 – 16:00 J,K,L
16:00 – 17:15 M,N,O
17:15 – 18:30 P,Q,R

Day 2
13:00 – 14:15 S,T,U,V
14:15 – 15:30 W,X,Y,Z
15:30 – 16:45 AA,AB,AC,AD
16:45 – 18:00 AE,AF

Day 3
11:00 – 12:15 AG,AH
12:15 – 13:30 AI1,3P
13:30 – 14:45 AI2
14:45 – 16:00 AI3

Date:

  • 1st – 4th May 2014

Venue: 

  • Pasaraya IT Mall – Yogyakarta @Jogja Gamescom 2014

Rules & Regulations:

Prizes:

  • Juara 1 : Uang Tunai Rp. 2.000.000 + Plakat + Slot Grand Final & Akomodasi Surabaya
  • Juara 2 : Uang Tunai Rp. 1.500.000 + Plakat
  • Juara 3 : Uang Tunai Rp. 1.000.000 + Plakat

Registered Teams:

  1. Cross+Over
  2. Enemy So Fat [ESF]
  3. The Prime
  4. Disconnecting People (DP)
  5. Catalyst
  6. Skugga Vaktare
  7. LELIE
  8. Robby Gaming
  9. Sonar Ecplise
  10. The Rise Gaming
  11. Doa Ibu
  12. Monsieur
  13. Cold Snap Gaming
  14. Frost Gaming (FG)
  15. E’R
  16. BKB
  17. Gethuk
  18. Doa Bapak
  19. PLATINUM
  20. Tendangan si Madun
  21. B-GOLD
  22. Hunter’s Indonesia
  23. Genocide Gaming
  24. Papah Baik
  25. AduHoki
  26. OTAK CIKI
  27. Tuse
  28. Dinasty Gaming (DG)
  29. Team Focus
  30. Vincitore Gaming
  31. Aku Rapopo
  32. Noster Electus (No’ctus)
  33. SamberLilin
  34. Tikus
  35. RAKALAP
  36. LDGC

Registration:

  • Registration fee: Free
  • Register here
  • Contact person :
    Juray – 087882854974 / 2A3A7135
    Ardy – 082122888086 / 2815C670

Source:

Results:



Zero Latitude


Garuda Infinity


SVRN

Bracket:

Date:

  • 10th – 11th May 2014

Venue: 

  • Gamer Village Mangga 2 Square Jakarta

Rules & Regulations:

Prizes:

  • Juara 1 : Plakat + Slot Grand Final & Akomodasi Surabaya
  • Juara 2 : Plakat
  • Juara 3 : Plakat

Registered Teams:

  1. Young Royal Gamer’s EXTREME
  2. Green Land
  3. Victory
  4. SeverN
  5. Sevenwins
  6. SVRN
  7. Rest in Game
  8. bROZ
  9. Ambrose
  10. Invasion Legacy
  11. Rindu Nyai
  12. -ShaDow
  13. ZxC.Inc
  14. Trying
  15. DIS?
  16. Fory`SS.Visible
  17. Zero Latitude
  18. TNT Zone
  19. Team KulKul (Jakarta)
  20. Divided We Stand
  21. MOD
  22. CR’Project
  23. Pion
  24. Garuda Infinity
  25. Ami House
  26. Gabuters
  27. YKS! (Yuk Kill Steal!)
  28. [METROZE]
  29. Coffee Break
  30. Digital Venomous
  31. Supernova Inspire
  32. Demons

Schedule:

13:00 – 14:15 A,B,C,D
14:15 – 15:30 E,F,G,H
15:30 – 16:45 I,J,K,L
16:45 – 18:00 M,N,O,P
18:00 – 19:00 Break
19:00 – 20:15 Q,R,S,T
20:15 – 21:30 U,V,W,X

10:00 – 11:15 Y,Z,AA,AB
11:15 – 12:30 AC,AD
12:30 – 14:45 AE,3P
14:45 – 16:00 AE2
16:00 – 17:15 AE3

Registration:

  • Registration fee: Free
  • Register here
  • Contact person :
    Juray – 087882854974 / 2A3A7135
    Ardy – 082122888086 / 2815C670

Source:

Results:



Joe Elite Team


Neos Lex


Miracle is Us

Bracket:

Date:

  • 10th – 11th May 2014

Venue: 

  • Hi-Tech Mall Surabaya @Surabaya Gamescom 2014

Rules & Regulations:

Prizes:

  • Juara 1 : Plakat + Slot Grand Final
  • Juara 2 : Plakat + Slot Grand Final
  • Juara 3 : Plakat + Slot Grand Final

Registered Teams:

  1. Ciputra Gaming
  2. Executioner Indonesia
  3. Exist
  4. Neos Lex
  5. SYNDICATE indonesia
  6. Exorcist Gaming
  7. SCS-[A]
  8. e-MO
  9. Arbiter-X
  10. Joe Elite Team
  11. Young Wild Free
  12. S Accent
  13. Fhs[G]
  14. .exe
  15. PWay
  16. LittleMafia
  17. L5
  18. Team ROTs
  19. Attack A Zombie
  20. MAXIMUS Surabaya
  21. AimYourCarry
  22. Miracle is Us
  23. @Me
  24. CRO_MAGNON
  25. hero of Ten Nopember
  26. NeosLex.Second

Schedule:

13:00 – 14:15 A,B,C,D
14:15 – 15:30 E,F,G,H
15:30 – 16:45 I,J,K,L
16:45 – 18:00 M,N,O,P

10:00 – 11:15 Q,R,S,T
11:15 – 12:30 U,V
12:30 – 13:45 W
13:45 – 15:00 X,3P
15:00 – 16:15 X2
16:15 – 17:30 X3

Registration:

  • Registration fee: Free
  • Register here
  • Contact person :
    Juray – 087882854974 / 2A3A7135
    Ardy – 082122888086 / 2815C670

Source:

Results:



TEAM Let’sGo


AGKD


AdoG Spa

Date:

  • 15th – 16th May 2014

Venue: 

  • Hi-Tech Mall Surabaya @Surabaya Gamescom 2014

Rules & Regulations:

Prizes:

  • Juara 1 : Plakat + Slot Grand Final
  • Juara 2 : Plakat + Slot Grand Final
  • Juara 3 : Plakat + Slot Grand Final

Bracket:

Schedule:

Thursday, 15 Mei 2014
11:00 – 12:15 A,B,C,D
12:15 – 13:00 Break
13:00 – 14:15 E,F,G,H
14:15 – 15:30 I,J,K,L
15:30 – 16:45 M,N,O,P
16:45 – 18:00 Q,R

Friday, 16 Mei 2014
13:30 – 14:15 S,T
14:15 – 15:30 U1,3P
15:30 – 16:45 U2
16:45 – 18:00 U3

Registered Teams:

  1. Ciputra Gaming
  2. Xtremely Nice
  3. TFX
  4. Wanski Gaming
  5. Miracle is Us
  6. Sanza
  7. Independent Gaming (IDP)
  8. GuerraD2
  9. AGKD
  10. Waves Of Gravity (WOG)
  11. NeosLex.Second
  12. RedHead Gaming
  13. ARp-G
  14. Dependent Gaming (DG)
  15. AdoG Spa
  16. TEAM Let’sGo
  17. (DS) Death Scyte
  18. CC6
  19. BB
  20. Vanquisher
  21. No Silencer (NS)
  22. Young Royal Gamer’s EXTREME
  23. 13SK

Registration:

  • Registration fee: Free
  • Register here
  • Contact person :
    Juray – 087882854974 / 2A3A7135
    Ardy – 082122888086 / 2815C670

Source:

Source:

Supported & Sponsored By:  Organized by:  Presented by:
     

The organizer reserve the rights to modify or change the content of this document without any prior notice
Participants join the event on their own discretion. Any dispute please contact the organizer.