DOTA 2 South East Asia

MPGL DOTA 2 6-3

DATE: March 2014, Philippines | The tournament that launched hundreds of Filipino gamers’ careers and shaped Philippine eSports returns, as the Dota 2 Mineski Pro Gaming League VI, presented by GIGABYTE, is now open for registration. This leg, the MPGL will be separated into two divisions, Metro Manila and Rest of PH.

Class S:

 
Execration
 
Arcanys
 
SGaming

Group Stage:

Group A W L
Mineski 2 1
SGaming 2 1
eZ 0 3
MSI-EvoGT.TRIC 2 1

 

Playoffs:

Teams W L
Execration 1
Arcanys 1
SGaming 0 3
Group B W L
Execration 2 1
Arcanys 2 1
Alapets 2 1
Olympians Rage 0 3

Best of 5 Finals:

Teams W
Execration 3
Arcanys 1

Prizes:

  • Champion P13,000 + 25 league points
  • 2nd Place P6,000 + 18 league points
  • 3rd Place P4,000 + 15 league points
  • 4th Place P2,000 + 12 league points
  • 5th Place P1,500 + 10 league points
  • 6th Place P1,500 + 8 league points
  • 7th Place P1,500 + 6 league points
  • 8th Place P1,500 +4 league points

Class A:

Metro Manila Division:

Mineski Grounds Taft:

Morning Wave:

Group A W L
SweetC 3 1
Ledion 3 1
5St. Gaming 2 2
In Gaming 0 4
Deep Freeze 2 2

Afternoon Wave:

Group A W L
Darth Ops 0 3
Pacific Badboys 2 1
Vthugs 1 2
Execration 2 3 0
Group B W L
Olympus Godz 1 1
Euthanasia 0 2
Navu 2 0

Playoffs:

Mineski Infinity Shaw:

Morning Wave:

Group A W L
Tad Seeker 1 2
Visigoths 3 0
Starmagic 2 1
Potatoes 0 3
Group B W L
Diversity Chaos 1 2
Uncle Wong 2 1
RD Gaming 0 3
Coerce 3 0

Afternoon Wave:

Group A W L
Final Rest 0 2
Bearbrand 2 0
Infamous 1 1
Group B W L
ODK 0 2
Pacific Revitalize 1 1
Noypi Dreamboys 2 0

Playoffs:

Mineski Infinity Dasmarinas:

Morning Wave:

Group A W L
Thane 3 0
Swift 1 2
Relax 2 1
Mythical 0 3
Group C W L
V5.84 2 1
Mukong 1 2
Asis and Friends 0 3
Ngoshita 3 0
Group B W L
QueQue 1 2
Game Spot 2 1
Basic 0 2
IByte 3 0

Afternoon Wave:

Group A W L
Calle Gwapo 2 1
CNS 3 0
Zone 2 0 3
No Fear 1 1
Group B W L
Tsukulit 2 1
De Mortal 1 2
Uncrowned Kings 3 0
Sha 0 0

Playoffs:

Mineski Infinity Katipunan:

Morning Wave:

Group A W L
For the Dream.RIG 4 0
Newbs + 4 3 1
Chaos Myth 0 4
Simple Gwap 2 2
Evolution 1 3

Afternoon Wave:

Group A W L
Unidentifive 2 0
Protocolz 1 1
Giwdori 0 2
Group B W L
Alamat 2 0
ForTheWin 0 2
Vega 1 1

Playoffs:

Rest of PH Division:

  • First place – P1,000 + playoffs slot
  • Second place – P500 + playoffs slot

Mineski Portal Cebu:

Group A W L
1Ware Tech 3 0
Capstone Gaming 0 3
Tanz 1 1
Fuhrer Gaming 2 1

 

Group C W L
Shichibukai 2 1
Charap2x 0 3
Mikan Gaming 1 2
Team Nube 3 0
Group B W L
Twister 0 3
Exotic Gaming 1 2
Bulacao Gaming 2 1
Iconic Gaming 3 0

 

Group D W L
Exort Gaming 1
Team NSB 1 1
Generation of Miracles 1

Mineski Infinity Sta. Cruz:

Group A W L
DF Gaming 3 1
Sohayz 1 2
Jomlang 1 2
4r4y co bh3 4 0
Refresh 290 0 4
Group B W L
Solaris Venatus 1 1
Guardians 1 1
EXP Gaming 2 1
VEMO 3
Low Profile 4

Techzilla Tarlac:

Mineski Infinity Naga:

Group A W L
Vongola 0 2
Road to 10k MMR 2 0
A 1 1
Group B W L
CN` 1 1
Bigotilyo’s 0 2
DILBERT 2 0

Mineski Infinity Tuguegarao:

Group A W L
Mew 0 3
Tropang Bartek 1 2
FatKidInside 3 0
PlusRep 2 1
Group B W L
KK 1 1
Kimat 0 2
Wag You Sad Gaming 2 0

Mineski Infinity Davao:

Group A W L
E-go 2 1
AOE 2 1
Grant Gaming 2 1
Pirates 0 3

 

Group C W L
PET 1 2
Badboys 2 1
Sinful Brigade 0 3
GG 3 0

 

Group E W L
PH Specials 1 2
Pambato ni Merz 3 0
SFG 1 2
Meeko & Friends 1 2
Group B W L
Legendary 0 3
Selda44 3 0
Toyabs Pride 1 2
Blacksmith 2 1

 

Group D W L
FlappyBoys 3 0
Most Wanted 2 1
51 is Love<3 0 3
Jm & Friends 1 2

Mineski Infinity Cagayan de Oro:

Group A W L
Non-Stop 4 0
Dmokafarm 3 1
MiclatGaming 2 2
ExpExp 1 3
BeThe 0 4

Mineski Infinity Dipolog:

Group A W L
Touch Me Not 0 3
Showdown 2 1
Rocky Balboa 1 2
Roller Coaster 3 0

 

Group C W L
Bigyan ng Jacket 1 1
Marger and Friends 1 1
47 Pareng Roning v2.0 1 1
Group B W L
1st Time 3 0
Nokia 1 1
143 0 3
Scamlones 1 1

The elimination round of the Dota 2 MPGL 6 – 3 Class A came to a close last March 16, with a total of 32 teams across 16 branches heading into the playoffs this coming March 22 to 23.

Metro Manila Division — MG Taft, MI Katipunan, MI Shaw, and MI Dasmarinas have four representatives each, completing the final 16 teams that will compete for one Class S slot and P6,000 cash prize in the playoffs.

Rest of PH division – on the other hand, 16 finalists coming from MI Dipolog, MI Cagayan de Oro, MI Davao, MI Tuguegarao, MI Naga, Techzilla Tarlac, MP Cebu, and MI Sta. Cruz will fight for the second Class S slot and the other P6,000 cash prize.

Below is the list of teams that have qualified in the Metro Manila and Rest of PH divisions.

Bracket:

Source:

Source:

Supported by:  Organized by:  Presented By:
     

The organizer reserve the rights to modify or change the content of this document without any prior notice
Participants join the event on their own discretion. Any dispute please contact the organizer.