DOTA 2 South East Asia

AsianCyberGames 2013 Philippines (July)

Class A:

Mineski Events Team will hold the Class A Dota 2 tournament this Saturday, July 13,  to identify who among the Class A teams are actually Class S calibre.  The top two teams to emerge victorious from the Class A pool will qualify into Class S, where they will battle it out for this month’s championship.

Do you think you have what it takes to bring down the titans of Dota 2? If you’re confident in your team’s skills, then there’s no reason not to join this month’s edition of the Dota 2 GMPGL! Follow the instructions below and register your team. Who knows, maybe your team actually takes it all!

Results


BagSik

Willgates Noypi Esports

Pacific Esports

Tournament Bracket

Bracket 1

Bracket 2

Bracket 3

Bracket 4

Bracket 5

Bracket 6

Bracket 7

Bracket 8

Bracket 9

Bracket 10

Bracket 11

Bracket 12

Bracket 13

Bracket 14

Tournament Information:

  • What:  GMPGL 5-7 Dota 2 Class A
  • When:  Saturday, July 13, 2013
  • Where:  Online, Dota 2 chat channels will be announced on Mineski Events Team Facebook Page
  • Call Time:  12:00 PM to 12:45 PM
  • Prizes: 2 slots in Sunday’s Class S tournament!

Registered Teams:

  1. TnC.[Gatchalian]
  2. Dodong**
  3. InzomniaBG
  4. TVAH
  5. Soul Pirates
  6. ForCryingOutLoud
  7. Armada
  8. Ian Salamero
  9. LAST GAME SYNDROME
  10. iDeal Gaming
  11. Damatands
  12. Alyansa
  13. Lee Min
  14. StrawHat
  15. Tgums’ Pride
  16. WannaBe Gaming
  17. Team Abnoy
  18. Elven
  19. West Allstars
  20. BOA
  21. Saints
  22. Team Fulminatus
  23. SupremacyGaming
  24. ecQ
  25. Goodgame
  26. dropbox
  27. iTBank!
  28. Hard To Defeat
  29. KnL
  30. Team Iam
  31. Bertday Boys
  32. Level Gap
  33. VNC Most Wanted
  34. OneSix7L
  35. homunculus gaming
  36. Phobia Gaming
  37. PZone
  38. iCity
  39. ImusGaming
  40. Solstice
  41. Abiii Gaming [H`O]
  42. SHOWTIME
  43. TMZ
  44. Fightinguuuuuu
  45. JaPanda
  46. 3pleBurn
  47. PGC
  48. ViP
  49. Walley
  50. GalawOne
  51. BluQube Gaming
  52. Incompertus Gaming
  53. Royalty
  54. EGGY
  55. Crucio
  56. Fat Kid Inside
  57. wWw
  58. Kakos Hexis
  59. @rena
  60. homunculus gaming
  61. No Sandking
  62. MASSIVE
  63. Zitek
  64. HAPPYFEET REBORN
  65. Yve
  66. SafeWay.TC
  67. Skyville
  68. Titans[PH]
  69. DeadSouls
  70. Avengers
  71. Kpro.Ace
  72. GNTLMN
  73. Apocalypse.gaming
  74. Team Cyberthrone Junior
  75. PYROS
  76. TEAM RAMBUTAN
  77. Team Kuya <3
  78. BBZ
  79. Loqo Roco
  80. GNN
  81. Magic Monkey[Rc]
  82. kenJots e-Sports
  83. Empowered Intuition Gaming
  84. Soul NightMare Gaming
  85. SAS (San Antonio Spurs)
  86. SweetopiaBSU
  87. ALMORANAS NI LOLO
  88. Team Burr Neis
  89. Ep!C
  90. Cyber Savvy
  91. NEGS
  92. WalaTiGaming
  93. ESD
  94. Silence
  95. RgX
  96. IskolarNgBayan
  97. UrayaBoyZ
  98. • DaZer •
  99. Hideout Gaming Gensan
  100. HaX Gaming
  101. Rambo Gaming
  102. aLpHaMANOKmA
  103. El Masturbador.
  104. Archons
  105. BangKals`PrideV3
  106. Willgates Noypi E-Sport
  107. Plan B
  108. FlowerPower
  109. Mocking Puppets
  110. VeNoM Gaming
  111. VintageCC
  112. SKYFALL
  113. DBoysDota2
  114. [A]llowance
  115. Team SGX Arena
  116. Fluffey^
  117. CAMfrog
  118. Jouissance Infinity Gaming
  119. Just Us
  120. KnE
  121. YOLOSWAG
  122. Midori
  123. abimbimbim(AB)
  124. nG
  125. WattzKing
  126. MG
  127. Team NTD
  128. Darth-Ops
  129. edp
  130. Virtuoso
  131. We Like
  132. Generations of Miracles
  133. Il Forze
  134. Atlantic
  135. Armada
  136. Smurfing
  137. Mk Gaming
  138. Fallen
  139. iLocos Gaming
  140. Varro
  141. PORTAL_GAMING
  142. NoSilencer
  143. Helios – Team Wrath
  144. TST
  145. team.balasubas
  146. City Lights
  147. GiwGiw
  148. Expendables

Class S:

Results


AMD MINESKI

Junquera

Pacific Esports

Tournament Bracket

Class S Group Stage

Group A
W
L
Group B
W
L
A1: AMD.Mineski
3
0
B1: Ipt-MI.Cebu
1
2
A2: Execratio
0
3
B2: DreamzLedion
2
1
A3: Junquera
2
1
B3: Willgates-Noypi
0
3
A4: Bagsik
1
2
B4: Pacific e-sports
3
0

Format:

-Double Eliminations
-All matches in Winners Bracket are Best-of-Three
-All matches in Losers Bracket are Best-of-One
-Finals is Best-of-Five with team from Winners Bracket starting 1-0.

 Prizes:

  • 1st Place: PHP 5,000 + 25 GMPGL Points
  • 2nd Place: PHP 3,000 + 18 GMPGL Points
  • 3rd Place: PHP 2,000 + 15 GMPGL Points
  • 4th Place: PHP 1,000 + 12 GMPGL Points
  • 5th Place: Steam Wallet USD5 x 5 + 10 GMPGL Points
  • 6th Place: Steam Wallet USD5 x 5 + 8 GMPGL Points
  • 7th Place: Steam Wallet USD5 x 5 + 6 GMPGL Points
  • 8th Place: Steam Wallet USD5 x 5 + 4 GMPGL Points

 

Source:

Supported By:
 

The organiser reserve the rights to modify or change the content of this document without any prior notice