DOTA 2 South East Asia

AsianCyberGames SEA Best of the Best 2014

DATE: 1st – 30th March 2014, Online | Southeast Asian teams are invited to compete in the Asian Cyber Games Invitational: Best of the Best tournament for a total prize pool valued $7200!

Results:

 
 Scythe.SG

 Rex Regum.QEON

 Titan

 Execration

 

Bracket:

Single Elimination Playoffs (BO3):

Playoffs Schedule (Timezone: GMT+8)

 21st March   Results
 10:00pm   Arrow Gaming vs   Execration 1 – 2
 10:00pm   Scythe.SG vs   First Departure 2 – 1
 22nd March   Results
 11:00am   MiTH.Trust vs   Rex Regum.QEON 0 – 2
 11:00am   Titan vs   Sahara Zero Latitude 2 – 0
 2:00pm   Titan vs   Scythe.SG 1 – 2 | Review
 2:00pm   Rex Regum.QEON vs   Execration 2 – 0
 29th March   Results
 11:00am   Titan vs   Execration 2 – 1
 2:00pm   Scythe.SG vs   Rex Regum.QEON  2 – 1 | Review

[COMPLETED] Group Stage:

Group A  Titan  Execration  Insidious Idol  [A]G Team Pts
 Titan  2-1  0-0  2-0 5
 Execration 1-2  0-0  2-0 4
 Insidious Idol  0-0  0-0  0-0 0
 [A]G  0-2  0-2  0-0  0

Rank 1: Titan
Rank 2: Execration

Group B  MiTH.Trust  FD  Revival  Spirit Gaming Team Pts
 MiTH.Trust  2-1  2-0  2-1 7
 FD  1-2  2-0  2-0 7
 Revival  0-2  0-2  1-2 1
 Spirit Gaming  1-2  0-2   2-1 3

Rank 1: MiTH.Trust advance with Rank 1 due to match history (2-1 win) vs First Departure in Group Stage.
Rank 2: First Departure

Group C  GameTV  Orange  RRQ  iDeal  Scythe.SG Team Pts.
 GameTV  0-2  0-2  2-1  0-2 2
 Orange  2-0  0-2  2-0  0-2 6
 RRQ  2-0  2-0  2-0  0-2 9
 iDeal  1-2  0-2   0-2  0-2 1
 Scythe.SG  2-0  2-0  2-0  2-0 12

Rank 1: Scythe.SG
Rank 2: RRQ

Group D  Mineski  VG  Arrow  Sahara ZL  Everlast Team Pts.
 Mineski   2-0  1-2  2-1  0-2 6
 VG  0-2  0-2  0-2  0-2 0
 Arrow  2-1  2-0 2-0  2-1 10
 Sahara ZL  1-2  2-0 0-2  2-0 7
 Everlast  2-0  2-0  1-2  0-2 7

Rank 1: Arrow Gaming.
Rank 2: Sahara Zero Latitude advances due to match history (2-0 win) vs Everlast in Group Stage.

Schedule:

Timezone: GMT+8

Group Stage:

 1st March   Result
 11:00am   Titan vs   Execration 2-1
 11:00am   Insidious Idol vs   [A]G forfeit
 11:00am   MiTH.Trust vs   First Departure 2-1
 11:00am   Revival vs   Spirit Gaming 1-2
 11:00am   GameTV vs   Orange Esports 0-2
 11:00am   Rex Regum.QEON vs   iDeal 2-0
 11:00am   Mineski vs   Vie.Genius 2-0
 11:00am   Arrow Gaming vs   Sahara Zero Latitude 2-0
 2:00pm   Titan vs   Insidious Idol forfeit
 2:00pm   Execration vs   [A]G postponed 8/3/14 2pm
 2:00pm   MiTH.Trust vs   Revival 2-0
 2:00pm   First Departure vs   Spirit Gaming 2-0
 2:00pm   GameTV vs   Rex Regum.QEON 0-2
 2:00pm   Orange Esports vs   Scythe.SG 0-2
 2:00pm   Mineski vs   Arrow Gaming 1-2
 2:00pm   Vie.Genius vs   Everlast.Gamefilling 0-2
 8th March   Result
 11:00am   Titan vs   [A]G postponed to 5.30pm
 11:00am   Execration vs   Insidious Idol forfeit
 11:00am   MiTH.Trust vs   Spirit Gaming 2-1
 11:00am   First Departure vs   Revival postponed to 2pm
 11:00am   Orange Esports vs   Rex Regum.QEON 0-2
 11:00am   iDeal vs   Scythe.SG 0-2
 11:00am   Vie.Genius vs   Arrow Gaming 0-2
 11:00am   Sahara Zero Latitude vs   Everlast.Gamefilling 2-0
 2:00pm   GameTV vs   iDeal 2-1
 2:00pm   Rex Regum.QEON vs   Scythe.SG 0-2
 2:00pm   Mineski vs   Sahara Zero Latitude 2-1
 2:00pm   Arrow Gaming vs   Everlast.Gamefilling 2-1
 2:00pm   Execration vs   [A]G forfeit
 2:00pm   First Departure vs   Revival 2-0
 5.30pm   Titan vs   [A]G 2-0
 15th March   Result
 11:00am   GameTV vs   Scythe.SG forfeit
 11:00am   Orange Esports vs   iDeal 2-0
 11:00am   Mineski vs   Everlast.Gamefilling 0-2
 11:00am   Vie.Genius vs   Sahara Zero Latitude 0-2

 * If at the end of a group stage there is a tie, extra matches will be played on the weekdays at 8pm

 

Date:

  • 1st – 30th March 2014

Venue:

  • Online

Format:

  • 18 invited teams
  • 4 Group Stage into Single Elimination Playoffs
  • Group Stage
    • All games will be Best-of-3
    • Points will be awarded based on each match wins.
    • In a 2-1 score, the winning team will be awarded 2 points while the losing team will be awarded 1 point.
    • In a 2-0 score, the winning team will be awarded 3 points.
    • Top 2 teams from each group will advanced to the playoffs.
  • Playoffs
    • Single eliminatin format, each game will be a Bo3.
    • Teams will face opponent based on the rankings in the group stage.

Rules & Regulations:

Prizes:


Invited Teams: 

Caster:

 
 
 
  • Casters:
    - @MMS.NomNomNom
    - @MMS|MeoMeoDepZai
    - Rokc0 | WoDotA
  • Statsmen:
    - @MMS|Loliiiii <3
    - MMS | Archmage-X
    - @MMS | Lolicon :3
  • Stream Channel
Organized & Sponsored By:
   

The organizer reserve the rights to modify or change the content of this document without any prior notice
Participants join the event on their own discretion. Any dispute please contact the organizer.